All posts by John Ciccarelli

2013 Parade Trophy Recipients

2013 Parade Trophy Recipients

GRAND SWEEPSTAKES WINNER

#7 Cub Scout Pack 564

MUSIC SWEEPSTAKES WINNER

#12 – Notre Dame High School Irish Knight Band

BEST USE OF THEME

#7 Cub Scout Pack 564

***BANDS / DRILL / FLAGS***

High School Band

1st Place

#54 – Chatsworth High School Marching Band and Drill Team

2nd Place

#123 – Arleta High School Mustang Marching Band and Dance Team

3rd Place

#67 – Sylmar High School Band and Dance

 

Middle School Band

1st Place

#23 – Nobel Middle School Marching Band

2nd Place

#91 – Mighty Sutter Goldminer Band and Color Guard

 

Drum Squad

1st Place

#85 – James Madison Middle School

2nd Place

#58 – Bishop Alemany High School

3rd Place

#102 – Sun Valley

 

High School Drill Team

1st Place

#59 – Bishop Alemany High School

2nd Place

#56.5 – Heritage Christian (formally Hillcrest)

3rd Place

#42 – Cleveland High School

 

Jr. Youth Drill Team

1st Place

#52 – The Rage Entertainment Complex

2nd Place

#110 – Northridge Knights

3rd Place

#63 – St. John Baptist De La Salle School

 

Middle School Drill Team

1st Place

#37 – Hale Charter Academy

2nd Place

#87 – Sylmar Leadership Academy

3rd Place

#23 – Nobel Middle School

 

Sr. Youth Drill Team

1st Place

#75 – Concordia Schools – Our Savior’s 1st Lutheran

 

Elementary School Drill

1st Place

#69 – Mt. View Elementary Woodcraft Rangers

2nd Place

#75 – Concordia Elementary – Our Savior’s 1st Lutheran

3rd Place

#56.5 – Heritage Christian (Formally Hillcrest)

 

Senior Tall Flags

1st Place

#12 – Notre Dame High School Irish Knight Band

2nd Place

#30 – St. Genevieve High School Band

 

Tall Flags Drill Guard

1st Place

#123 – Arleta High School Mustang Marching Band and Dance Team

 

Sr. Majorette Non-Band Connected

1st Place

#96 – The Fab Girls

 

Jr. Majorette Non-Band Connected

1st Place

#96 – The Fab Girls

 

ROTC Armed Drill

1st Place

#3 – Kennedy JROTC

 

ROTC Color Guard

1st Place

#31 – VFW Post 2323

2nd Place

#3 – Kennedy JROTC

3rd Place

#46 – NJROTC Reseda High School

 

ROTC Drill

1st Place

#46 – NJROTC Reseda High School

 

ROTC Marching Team

1st Place

#46 – NJROTC Reseda High School

 

ROTC Unarmed Drill

1st Place

#3 – Kennedy JROTC

 

***COMMUNITY***

Boy Scouts

1st Place

#109 – Troop #25

2nd Place

#24 – Venture Crew 104

 

Boy Scouts Mixed

1st Place

#44.5 – Cub Pack 721 and BS Troop 464

2nd Place

#5 – Homenetmen Scouts and Athletes

 

Cub Scouts

1st Place

#7 – Pack #564

2nd Place

#47 – Pack #441

3rd Place

#112 – Pack 911

 

Girl Scouts

1st Place

#93 – Troop #1722

2nd Place

#84 – Troop #1440

 

Girl Scouts Mixed

1st Place

#106 – Troop #550

2nd Place

#66 – Greater LA – Heart of the Valley Service Unit

3rd Place

#36 – Mission Hills Girl Scouts

 

Brownies

1st Place

#18 – Troop #4126

2nd Place

#25 – Troop #7116

 

Daisy

1st Place

#81 – Troop #691

 

Civic Floats

1st Place

#8 – Guide Dogs of America

2nd Place

#104 – Pathway Christian Fellowship

3rd Place

#111 – Hope’s House

 

Youth Floats

1st Place

#80 – Woodlake and Serrania Elementary Cheer Squad

2nd Place

#56.5 – Heritage Christian

3rd Place

#52 – The Rage Entertainment

 

Adult Novelty

1st Place

#73 – Scarlet Skinny Dippers – Red Hat Society

 

Mixed Novelty

1st Place

#90 – Winnetka Park Ballet Forklor Mexsal

2nd Place

#13 – El Oro Way Elementary

3rd Place

#89 – SFV Roller Derby

 

Youth Novelty

1st Place

#117.5 – Granada Hills Little League

2nd Place

#72 – Patrick Henry Ukulele Club

3rd Place

#56 – Time 4 Class Dance Team

 

YMCA

1st Place

#115 – Family Nation at Prep Academy

 

***EQUESTRIAN***

Charro

1st Place

#50 – Charros Unidos Reseda

2nd Place

#19 – Charros Jaliciences

3rd Place

#98 – CSA Plumbing Group

 

Novelty Costume

1st Place

#28.5 – Maggie and Pet Medical Center Chatoak

 

Mounted Color Bearer

1st Place

#6 – San Fernando Rangers

 

Parade Horse

1st Place

#28 – Martine Muraco

 

***Auto***

Car Club

1st Place

#4 – Chrysler Performance West Car Club

2nd Place

#61 – SFV Model Ford Club

3rd Place

#43 – Topa Topa Flywheelers

 

Post War Classic

1st Place

#70 – Law Offices of Savin and Bursk

2nd Place

#10.5 – Lee Hoffman

3rd Place

#17.5 – Ed Levitt

 

Pre War Classic

1st Place

#72.5 – GH Neighborhood N and S Councils

2nd Place

#101 – The Geezers